Salvador Dalí – Enigma

Stálá expozice

Salvador Dalí tak vysvětlil, co pro mnohé bylo a stále je tajemstvím, které obklopuje jeho uměleckou produkci. Záhada, která vyvěrá z bezvědomí a dává jí hlas: to je výchozí bod, od kterého se utváří příběhové vlákno výstavy „Salvador Dalí - Enigma“

Paranoia a mentální posedlost, jakmile se zmocní Dalího mysli, vedou umělce ke ztrátě vnímání skutečnosti: klasické parametry, které v poli lidského života ztrácejí konzistenci, prostorové a časové deformace, se stávají měkké, neomezené, bez hranic nebo dodržování smyslu reality.

Ale záchrana umělce na vrcholu jeho mentální dekonstrukce je objevem psychoanalýzy.
„Lidské tělo je plné zásuvek, které dokáže otevřít pouze psychoanalýza.“ Takže člověk má své zásuvky, mentální oddíly, které se konečně mohou otevřít a uvolnit obsah, který byl vždy odmítnut, uvolnit novou myšlenku, subjektivní výklad a dramatickou interpretaci, ale zároveň dávají nové souřadnice pošetilosti a paranoi lidské bytosti.

Sen je vyjadřovaný jazykem, který se skládá z obrazů, které jsou spíše obraznou reprodukcí než překlad do slov. Umělecký obraz pak následuje a znovu vytváří snové vidění: odtud se zrodila teorie surrealismu.

Možnost přezkumu sama sebe, která začíná od příšer zrozených v nejtemnějším podvědomí, a která končí nejstrašnější fantazií, procházející velkou zprostředkující silou, kterou je moderní psychologie, je proto nejintimnějším bodem Výstava "Salvador Dalí-Enigma".

Dalí Prague
Opletalova 1535/4
Praha 1 – Nové Město

Vstupné: od 160,- Kč

 

www.daliprague.cz