Polaris

19.3.2024

MeetFactory | Ke Sklárně 15, Praha

www.meetfactory.cz…


Vstupné: od 690 Kč

Strach jako velký rozdělovač lidstva, ale také jeho nejsilnější sjednotitel. Právě tato myšlenka je jádrem nejnovějšího třetího alba Fatalism od skupiny Polaris; desky, kterou formoval pocit beznaděje a dystopie, jenž v posledních letech pohltily svět, doprovázenou zdrcujícím dojmem, že nemáme moc hýbat osudem.

Album Fatalism, prosycené jak úzkostí, tak skrytou katarzí a těžším zvukovým terénem, organicky navazuje na ponuré obrazy a úderné zvukové krajiny, které prostupují již předchozím albem The Death of Me, nominovaným na cenu ARIA v roce 2020. Polaris se ale rozhodli nestagnovat, namísto toho se na nové desce otevírají reflexi a zároveň využívají charakteristickou směs melodického metalcoru, svěžího post rocku, elektronických výkvětů a dalších prvků, které jsou pro tuto pětici ze Sydney typické.

„Myslím, že mnoho z nás nezažilo ještě ve svém životě nezažilo takové období rozpolcení,“ říká bubeník a autor textů Daniel Furnari, „a v určitém okamžiku mě napadlo, že přes všechny konflikty a debaty, které všude zuří, je možná jedna věc, která je univerzálně příbuzná, a to, že se všichni bojíme. Bez ohledu na to, na jaké straně stojíme vypadají potenciální dopady děsivě.”

Na ploše jedenácti skladeb Fatalism vládne důraznou vztahovostí a výbušnými aranžemi, od atmosférického, doomového otvíráku Harbinger až po předvídavou hymnu Nightmare a pumelici The Crossfire, obě se vyznačují pružnými riffy a korzujícím vokálem Jamieho Hailse. Jako celek vrhá Fatalism svůj pohled více navenek než předchozí album The Death Of Me z roku 2020, která je naopak do značné míry introspektivní deskou. A přestože striktně vzato nejde o pandemické album, nebylo možné ji do ho do jisté míry neovlivnit všemi událostmi, které provázely jeho vznik. Konečným výsledkem je album, které kombinuje pro Polaris charakteristickou melanž dravosti a melodičnosti s novými zvukovými zvraty a lyrickým zaměřením, které má sice daleko k snadnému poslechu, ale pro posluchače je stejně katarzní jako pro skupinu.